بتل روپ چیست و چه نکاتی برای خرید آن در نظر بگیریم؟

بتل روپ یک وسیله پرکاربرد ورزشی با طیف تمرینی گسترده
5/5 - (2 امتیاز)

چه سایز بتل روپی(طول و ضخامت)باید بگیرم؟

ممکن است که بتل روپ ها، یک جز ساده و راحت از تجهیزات ورزشی به نظر برسد اما نکات دقیق ظریف مهمی وجود دارند که در زمان خرید آنها باید به آن توجه کرد.

بتل روپ ها، سایز (ضخامت و طول)و جنس متفاوتی دارند.‌ طول و ضخامت و جنسی که برای یک بتل روپ (طناب قدرت) انتخاب می کنید بستگی به فضا و هدف تمرین، سطح آمادگی و قد و قامت کلی شما دارد.

به طور کلی طناب قدرت یک ابزار تمرینی شگفت انگیز است که مدت زمان زیادی برای شما باقی می ماند، بنابراین اگر اولین بار یک طناب مناسب بخرید، هیچ وقت دیگر به فکر خریدن دوباره آن نمی افتید.

در این راهنمای خرید بتل روپ، هر چیزی را که لازم است در مورد بتل روپ بدانید، مانند سایز یا جنس، یاد می گیرید بنابراین می توانید بتل روپ درست را برای فضای تمرینی خود در باشگاه یا خانه تهیه کنید.

تیم علمی فروشگاه ورزشی رگنا قصد دارد در این مقاله نکاتی را برای شما شرح دهد که به شما کمک میکند انتخاب راحت تری در بین انواع بتل روپ و متراژ ها و وزن های آن داشته باشید.

بتل روپ ها چه هستند؟

یک طناب قدرت یک طناب سنگین ،ضخیم و بلند است که هر طرف آن با یک دست گرفته می‌شود که طول آن در یک نقطه تکیه گاه در وسط ، به دو بخش تقسیم می شود. طول و ضخامت این طناب به آن ،مقاومت و قابلیت حرکت قابل توجهی میدهد که به ورزشکار اجازه می دهد تا طناب را به طور مستقل از هر طرف با هدف قدرت و آماده سازی به صورت ناگهانی و با ضربه حرکت دهد( به صورت موج وار حرکت دهد).

بتل روپ ها همچنین به عنوان طناب های جنگی، طناب های سنگین و طناب های کراس فیت شناخته می شوند.

طناب قدرت معمولاً در طول های 10، 12 و 14 متر و با ضخامت 38، 46 و 50 میلی متر وجود دارند. به خاطر داشته باشید از آنجایی که بتل روپ ها در مرکز شان بسته می شوند تا دو تیکه شوند، از یک بتل روپ 14 متری، تقریباً 7 متر از آن در هر طرف قرار خواهد گرفت، به این معنی که شما در حدود 10 متر  فضا برای استفاده از آن نیاز دارید.

با اینکه این یک وسیله ورزشی بسیار رایج است( و احتمالاً شما آن را در هر باشگاهی که تا به حال رفته اید دیده اید)، اما در واقع قدمت زیادی ندارد.

بتل روپ در سال ۲۰۰۶ توسط یک مربی معروف به اسم John Brookfieod اختراع شد. او مفهوم  به تازگی توسعه یافته ی تمرینی خود را به نیروهای ویژه و Bengal های ایالت سینسینات آمریکا  و خیلی زود به تیم کشتی المپیک آمریکا معرفی کرد و خیلی زود کارایی آن برای آماده سازی مشخص شد. خیلی طول نکشید که بتل روپ ها در سرتاسر آمریکا در هر باشگاهی و نهایتاً در کل جهان وجود داشتند.

بتل روپ ها تمرین های موثر، کارآمد و با فشار کم را برای ارتقاء توان انفجاری، چربی سوزی، افزایش استقامت ،بهبود تعادل و هماهنگی و حتی عضله سازی فراهم می کنند. تمرین با بتل روپ ها معمولاً با شدت بالا هستند بنابراین این تمرینات برای فرد با مشکل قلبی مناسب نیست.

علاوه بر مزایای سلامتی و جسمی ای که بتل روپ ها ارائه می کنند، ما شخصا، وجود آنها را در هر ست دوست داریم، زیرا این تمرین ها هیچ وقت خسته کننده نمی شوند( کارهای زیادی است که می توانید با بتل روپ ها انجام دهید). علاوه بر این، آنها نسبتاً ارزان هستند، برای ورزش در محیط بیرون عالی هستند و برای هر سطح تناسبی ای مناسب می باشند( می توانید شدت آنها را کنترل کنید). می توان فرض کرد که از آنجایی که شما در حال خواندن این مقاله هستید  پس شما به خریدن یک بتل روپ علاقه دارید، بنابراین لازم نیست که در مورد کارآیی آنها بیشتر از این توضیح دهیم. با این وجود اگر مطمئن نیستید که تمرین با بتل روپ برای شما مناسب است یا نه، یک سری به باشگاه محل اقامت خود بزنید ،احتمالاً آنجا بتل روپ وجود دارد ،و آن را امتحان بکنید. اگر دوست داشتید ،یکی برای خانه خود بخرید زیرا با آنها می توانید تمرینات هوازی،HIIT وآماده سازی بسیار عالی را انجام دهید.

اگر برای خرید یک طناب قدرت آماده هستید، احتمالاً چندین سوال مهم در ذهن در مورد سایز( طول و ضخامت )و جنس آن ها دارید. ما با پاسخ هایی که شما به آنها نیاز دارید، اینجا هستیم.

اجازه دهید که خیلی سریع سایزها و جنسهای مختلف طنابهای نبرد را بررسی کنیم.

استفاده از بتل روپ در فضای باز

 

سایز ها و جنس های بتل روپ ها

طول های بتل روپ

 • 14 متر
 • 12 متر
 • 10 متر

ضخامت ( قطر)

 • 38 میلی متر
 • 46 میلی متر
 • 50 میلی متر

جنس:

 • طناب الیاف مصنوعی( پلی استر )
 • طناب سربی با روکش ابریشم مصنوعی

ما با جزئیات بیشتر در مورد این که چه سایز و چه جنسی برای شما مناسب تر است در ادامه بیشتر بحث می کنیم.

در هنگام خرید یک بتل روپ چه چیزهایی را در نظر بگیریم؟

چندین چیز وجود دارند که شما باید قبل از خریدن یک بتل روپ درنظر بگیرید زیرا به شما کمک خواهند کرد که بفهمید چه سایز بتل روپی برای شما مناسب خواهد بود‌.

در اینجا چندین سوال مهم وجود دارد:

 • آیا شما می خواهید این بتل روپ را برای کاهش چربی، افزایش استقامت، بهبود فعالیت هوازی، عضله سازی یا همه اینها استفاده کنید؟این با ضخامت بتل روپ مرتبط است.
 • آیا دست های کوچکی دارید، آیا سایز شما متوسط است یا یک فرد درشت هیکل هستید؟ این موضوع نیز به ضخامت بتل روپ مرتبط است.
 • فضای تمرینی ای که در اختیار دارید چقدر است؟ این به طول بتل روپ مرتبط است.
 • بتل روپ خود را کجا به کار خواهید برد؟ این به جنس طناب ربط دارد.

اگر پاسخ سوالات بالا را بدانید، تصمیم در مورد طول و ضخامت و جنس یک بتل روپ بسیار آسان خواهد بود.

حالا  طول ها، ضخامت ها و جنس های متفاوت بتل روپ ها با توجه به نکات بالا را بررسی خواهیم کرد.

بتل روپ وسیله ای مناسب برای آقایان و بانوان

طول بتل روپ

طول بتل روپ ها 10، 12 و 14 متر می باشد.

شما می توانید طناب هایی به کوتاهی 3 متر هم پیدا کنید اما این کوتاهی سایز به شما اجازه نمی دهد تا از بتل روپ ها به شیوه ی مورد نظر استفاده کنید- باعث پیچ و تاب های شدیدی در پایین طناب می شود.

یک بتل روپ 10، 12 و 14 متر ممکن است بسیار بلند به نظر برسد، اما بخاطر داشته باشید که این طناب دور یک نقطه تکیه گاه پیچیده می شود و آن را دارای دو سر می کند.

این بدان معنی است که یک بتل روپ 10 متری در هر طرف ، 5 متر است و یک طناب 12 متری در هر طرف 6 متر  و یک طناب 14متری در هر طرف  7 متر میباشد.

به خودتان در حدود 1.5 متر برای حرکت آرنجها فضا بدهید و همه ی چیزی که برای فضای تمرین نیاز دارید،همین مقدار است.

بنابراین اگر شما یک بتل روپ 14 متری داشته باشید باید در حدود 10 متر فضای تمرین  کردن داشته باشید.

من باید بتل روپ با چه طولی بخرم؟

تصمیم در مورد اینکه باید بتل روپ با چه طولی بخرید آسان است ،اگر فضای تمرینی که در اختیار دارید را در نظر بگیرید. اما فرض کنیم که فضا مهم نیست، ما همیشه یک بتل روپ 14 متری را پیشنهاد می کنیم.

یک بتل روپ 14 متری رایج ترین و موثرترین سایز برای بتل روپ ها است زیرا هرچه این طناب بلندتر باشد، روان تر و متحرک تر خواهد بود.

طناب های کوتاه تر روانی حرکت کمتری دارند که یک شکلی از پس زدن را قبل از آنکه نیرویی که شما به طناب وارد می کنید به آن نقطه تکیه گاه برسد، به سمت شما پس می فرستند. طناب های کلفت تر و کوتاه تر فقط این اثر را تشدید

نکته عالیه دیگر در مورد بتل روپ های بلندتر این است که وزن بیشتری دارند که نیاز خواهند داشت که شما نیروی بیشتری برای حرکت دادن طناب و ایجاد حرکات و تند و ناگهانی وارد کنید. لزوم این به این معناست که استفاده از آنها سخت تر است زیرا مقاومت بیشتری دارند. همچنین این موضوع آنها را غیرقابل پیش بینی تر و ناپایدار تر می کند که سختی آن را افزایش می دهد.

به طور کلی بتل روپ ها برای استفاده در حالت متحرک طراحی شده اند بنابراین هرچه بلندتر باشند بهتر است و اثربخشی آنها بیشتر خواهد بود.

اگر در مورد این که چقدر فضا دارید نگران هستید، نکته خوب این است که شما می توانید آنها را خارج از منزل استفاده کنید بنابراین مجبور نیستید که خودتان را محدود کنید. می توانید آنها را در گاراژ خود استفاده کنید و در گاراژ را باز کنید و آنها را از نقطه تکیه گاه در داخل گاراژ به سمت در ورودی بکشید.

به طور خلاصه اگر می‌توانید، یک طناب 14 متری بخرید به‌خصوص اگر هیکل خوبی دارید. یک طناب 12 متری نیز خیلی خوب عمل می کند و حتی اگر کوتاه قد تر و ضعیف تر هستید، برای شما مناسب تر است. و اگر شما فقط فضا برای یک بتل روپ 10 متری دارید، خریدن آن بهتر از هیچی است. شما می‌توانید حرکات تند و سریع کوتاهتر و موثری داشته باشید. هر طنابی کوتاهتر از یک بتل روپ 10 متری ، زیاد مناسب نیست و ممکن است لازم باشد یک وسیله متفاوتی را برای تمرین های قدرتی و تمرین های آماده سازی در نظر بگیرید.

توجه: اگر شما صاحب یک باشگاه هستید یک بتل روپ 14 متری بگیرید، طناب 12 متری هم مناسب خواهد بود.اما بتل روپ 10 متری برای یک باشگاه، مثل داشتن دمبل فقط در رنج وزنی  ۲ تا ۱۲ کیلویی در باشگاه میباشد.

 

اجرای طیف تمرینی گسترده به کمک بتل روپ در باشگاه

ضخامت طناب قدرت

رایج ترین قطر برای بتل روپ 46 میلی متر می باشد با این وجود شما ممکن است بتوانید آنها را به قطر 38 میل مترهم پیدا کنید.

ضخامت طناب ممکن است بی اهمیت به نظر برسد اما در واقع تفاوت زیادی را ایجاد می‌کند. یک میلی متر به طور قابل توجهی بر روی تمرین شما اثر می گذارد، بنابراین شما باید اهداف خود را در نظر بگیرید. همچنین باید قد و قامت و نیروی خودتان را نیز در نظر داشته باشید.بتل روپ ضخیم‌تر، وزن بیشتری دارد که استفاده از آن را سخت تر می کند.

یک بتل روپ 10 متری ،46 میلی متر در حدود ۷.۵ تا ۸.۵ کیلو ، یک بتل روپ 12 متری 46 میلی متر در حدود ۱۰ تا ۱۰.۹ کیلو و یک بتل روپ 14 متری  46 میلی متر ۱۲.۲۵ تا ۱۳.۵ کیلو وزن دارد. یک بتل روپ 10 متری 50 میلی متر در حدود ۱۲.۲۵ تا ۱۳.۶۰ کیلو،بتل روپ 12 متری 50 میلی متر در حدود ۱۶.۷۹ تا ۱۸.۱۴ کیلو و یک بتل روپ 14 متری  50 میلی متر در حدود ۲۱.۳۱ تا ۲۲.۶۷ کیلو وزن دارد.

طناب های سنگین تر برای تمرین های سرعتی و سنگین بهترین هستند. آنها برای عضله سازی و قدرت انفجاری خوب هستند.

طناب های سبکتر برای آماده سازی مثل ورزش های هوازی، مقاومتی و تمرین های مبتنی بر HIIT بهترین می باشند. بر اساس سایز دست، قدرت گرفتن طناب و قد و قامت کلی، چه ضخامتی را انتخاب کردن، متفاوت است. برای  مثال برای یک فرد کوچکتر، یک طناب 50 میلی متر، بسیار ضخیم خواهد بود. با این وجود برای یک فرد بزرگتر و بلند قد تر با دست های بزرگ، طناب 50 میلی متر یک حد وسط مطلوب هم برای تمرینات آماده‌سازی و هم حرکات قدرتی می باشد.

برای روشن کردن موضوع، اجازه دهید  یک مروری بر روی اینکه “چه کسی باید بخرد” برای هر سایز داشته باشیم.

 38 میلی متر: مهم نیست که چه قد و قامت بلندی دارید، شما باید یک بتل روپ 46 میلی متر بخرید اگر میخواهید که آن را برای ضربه های سریع هوازی،HIIT،تمرین های گروهی استفاده کنید‌.طناب نازک تر اجازه می دهد تا جای دست محکم تری داشته باشید که ست های طولانی تر با شدت بالا را ممکن می کند‌.با جای دست 46 میلی متر ، زنان و مردان قادر خواهند بود که دو انتهای طناب را  دور کل دست خود بپیچند.

46 میلی متر: اگر شما دستان بزرگ و پنجه های قوی ای دارید که می‌خواهید قوی‌تر شوند و هدفتان این است که از بتل روپ ها برای ست های کوتاه سنگین برای عضله سازی و توان انفجاری استفاده کنید بنابراین یک بتل روپ 50 میلی متر خوب خواهد بود. فقط مردانی با دستان خیلی بزرگ قادر خواهند بود که به طور کامل طناب 50 میلی متر را به دور دستان خود بپیچند

50 میلی متر: صادقانه اگر بگوییم،طناب های 60 میل متر فقط برای انسان های خیلی بزرگ کاربردی می‌باشد. این طناب ها برای اینکه اکثریت مردم بتوانند از آنها به طور موثری استفاده کنند،بیش از حد ضخیم و سنگین هستند. حتی افرادی که شاید شما فکر کنید که هیولاهای بزرگی هستند، احتمالاً نخواهند توانست که از یک طناب  60 میل متر به طور کاربردی بهره ببرند. گرفتن آن ها خیلی سخت است و همچنین برای ایجاد حرکات تند و ناگهانی پایدار، بسیار سنگین هستند.اگر شبیه خدای ثور نیستید، حتی به بتل روپ 60 میلی متر فکر هم نکنید، چون فقط پول خود را هدر می دهید.

بتل روپ با چه ضخامتی باید بگیرم؟

همانطور که ما همیشه توصیه می‌کنیم یک بتل روپ 14 متری. با ضخامت 46 میلی متر توصیه می‌کنیم. تحرک پذیری بیشتری دارد‌، تقریباً برای همه قابل استفاده است به خصوص برای افراد مبتدی( هم برای افراد بزرگ و قوی، هم کوچک و ضعیف).

اگر شما کار با طناب قدرت را قبلاً تجربه کرده اید و می خواهید که نیرو و قدرت پنجه خود را به چالش بکشید یک بتل روپ 50 میلی متری  بخرید.اما موارد زیر را به خاطر داشته باشید….

طناب های کلفت تر وزن بیشتری دارد،که استفاده از آنها را در روش های مختلفی که بتل روپ ها برای آن ها ساخته شده اند،و همچنین گرفتن آنها را سخت تر میکند.آنها برای ضربه های سنگین در موجها بهترند. حتی قوی ترین و متناسب ترین آدم ها هم قادر نخواهند بود که چندین ست را برای بیشتر از ۳۰ ثانیه با یک بتل روپ  50 میلی متر انجام دهند. 15 میلی متر شاید خیلی زیاد به نظر نرسد، اما کل طناب را ۳۵% ضخیم تر و سنگین تر می کند. ما اغلب، بتل روپ 46 میلی متری را حتی برای افراد قوی و متناسب ترجیح می دهیم زیرا شما می توانید این بتل روپ ها را در بهترین و جالب ترین شیوه‌ها به کار ببرید.-موج ها،ضربات ناگهانی،ضربات شلاقی،حرکات ضربدری،دایره ای و غیره.، بنابراین در این نقطه ما به این نتیجه رسیدیم که اکثریت افراد باید یک طناب بلندتر( 14 متر یا حداقل 12 متر) و با قطر 46 میلی متر بگیرند اما جنس آن چه باید باشد؟

جنس بتل روپ

در بازار ایران بتل روپ ها در دو جنس تولید میشود که در ادامه این دو جنس را برای شما بررسی میکنیم

نوع اول بتل روپ سربی است که روکش ابریشم دارند این نوع بتل روپ بخاطر وجود ابریشم در روکش آن بسیار لخت است و تمرین را بسیار راحت تر میکند همینطور هنگام اجرای تمرینات حس خوبی را به شما القا میکند که از ویژگی های این جنس از بتل روپ است.

نوع دوم بتل روپ از جنس پلی استر است این بتل روپ فاقد سرب است و تمام وزن آن از الیاف مصنوعی یا پلی استر آن است. این نوع بتل روپ نسبت به نوع دیگر لختی کمتری دارد و این لختی کمتر بخاطر پلی استر آن است که ممکن است حس خوبی را درحین تمرین به شما القا نکند.

 

چه جنسی برای بتل روپ بهترین است؟

تجربه نشان داده است که بتل روپ های سربی با روکش ابریشم از مقاومت بالاتری برخوردارند و در صورت خراب شدن به راحتی قابل تعمیر هستند و البته دوام این نوع بتل روپ خیلی بیشتر هستند.

در مقابل آن بتل روپ پلی استر در صورت خراب شدن میتواند کمی مشکل ساز باشد زیرا تعمیرات آن سخت تر است و در صورت پاره شده الیاف آن ممکن است کامل از هم باز شوند و تعمیر آن بسیار سخت باشد.

خلاصه ای در مورد اینکه چه بتل روپی بخرید

بهترین انتخاب برای بتل روپ، یک بتل روپ سربی با روکش ابریشم 14 متری ، 46 میلی متری می باشد. این نوع از بتل روپ به شما اجازه می دهد که هر چیزی که می‌خواهید را به موثرترین روش با یک بتل روپ انجام دهید. علاوه بر این، مدت زمان بسیار بسیار طولانی ای برای شما باقی می ماند.

کسانی که قبلاً سابقه استفاده از بتل روپ ها را دارند، قد و قامت بزرگتری دارند و می خواهند قدرت پنجه ی زیادی بسازند و بر حداکثر کردن رشد عضلات تمرکز کنند، یک طناب 50 میلی متری می تواند برای آنها مناسب باشد.

برای صاحبان باشگاه ها: باشگاه خود را با یک بتل روپ سربی با روکش ابریشم 14 متری، 46 میلی متری مجهز کنید. اصلا لازم نیست به چیز دیگری فکر کنید، این همان اندازه و جنسی است که شما نیاز دارید.

اگر محدودیت فضا دارید، سعی کنید حداقل یک طناب  12 متری  بخرید. یک طناب 12 متری واقعا عالیست، اما به اندازه یک طناب 14 متری خوب نیست.

 

سوالات بسیار پرسیده شده در مورد خریدن بتل روپ:

آیا من به یک کاور حفاظتی برای بتل روپم نیاز دارم؟

روکش های حفاظتی اصلا لازم نیستند. این یک شیوه فروش بتل روپ با قیمت بالاتر با یک هزینه ای بسیار ناچیز برای فروشنده است. با وجود اینکه بیشتر کاورهای حفاظتی از پلاستیک و نایلون ساخته شده‌اند، چیزی به عنوان دوام و پایداری به طناب اضافه نمی‌کند زیرا بتل روپ سربی با روکش ابریشم به اندازه کافی مقاوم و بادوام است. تنها کاری که این روکش ها می‌کنند این است که از کثیف شدن طناب جلوگیری می کنند، چون شستن یک نایلون صاف آسانتر است. اما آیا واقعا برای شما مهم است که بتل روپ شما کثیف باشد؟ این طناب برای استفاده ساخته شده و شما درواقع چیزی غیر از دستگیره های غلاف دار طناب را لمس نمیکنید.

 

چگونه یک بتل روپ را ببندیم؟

با این که بیشتر فروشنده‌ها بتل روپها را با یک تکیه گاه میفروشند، خیلی هم به آنها نیازی نیست. شما می توانید طناب خود را به هر چیز محکم مانند یک ستون یا حتی یک دمبل یا کتل بل سنگین ببندید.

اگر در فضای خارج ورزش میکنید، بیشتر افراد از درخت استفاده می کنند. اگر درخت ضخیم است و یا نگران ساییده شدن بتل روپ هستید، حلقه ای دور درخت ببندید و سپس بتل روپ را به حلقه گره بزنید.

فقط سعی کنید که نقطه تکیه گاه را تا جایی که ممکن است پایین در نظر بگیرید.

بتل روپ 46 میلی متری یا 50 میلی متری بگیرم؟

اگر تا به حال ورزش با طناب قدرت انجام نداده اید یا می خواهید که سریع‌ترین سایز را بگیرید، یک طناب قدرت 46 میلی متری بگیرید. اگر تجربه کار با بتل روپ ها را دارید و یا یک فرد قوی هیکل و تنومند هستید، یک طناب 50 میلی متری می تواند مناسب باشد.. به طور کلی اگر شک دارید، یک بتل روپ 46 میلی متری بگیرید. شما نمی توانید در مورد بتل روپ 46 میلی متری اشتباه کنید اما در مورد بتل روپ 50 میلی متری ممکن است انتخاب اشتباه داشته باشید.

آیا باید بتل روپ 10، 12  یا 14 متری بگیرم؟

بهترین گزینه طناب قدرت 14 متری است اما اگر محدودیت فضا دارید ،یک طناب قدرت کوتاه تر بگیرید اما برای طنابی کوتاه تر از 10 متری به خودتان زحمت ندهید. به طور کلی هرچه طناب بلندتر باشد، بهتر است ،پس به دنبال طناب بلندتر بروید.

وزن بتل روپ ها چقدر است؟

بتل روپ ها در وزن ها و متراژ های مختلفی موجود است که میخاهیم در ادامه برای شما شرح دهیم

بتل روپ از متراژ 8 متر تا 14 یا 15 متر در بازار ایران موجود است که بر اساس نیاز عمومی تولید میشوند

اما به طور سفارشی بر اساس نیاز میتوان در متراژ های مختلف خارج از این بازه نیز تولید کرد

همینطور بتل روپ از وزن 6 کیلو تا 16 کیلو در بازار موجود است که این وزن ها نیز بر اساس نیاز عمومی تولید میشوند که میتوان به صورت سفارشی در وزن های دلخواه شما تولید شود که البته باید خاطر نشان که سفارش وزن ها و متراژ هایی که در بازار موجود نیستند میتواند گران تر از قیمت بازار باشد.

 

منبع مقاله:

https://www.setforset.com/blogs/news/battle-ropes-guide-size-length-thickness-material

 

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم