7 نوع متفاوت از مکمل های چربی سوز و مکانیسم عملکرد آن ها

داروهای لاغری
امتیاز دهید

 

مکمل های رژیمی به یک عامل تاثیرگذار و مهم برای کاهش وزن تبدیل شده اند که برای شما انرژی تولید کرده و همینطور کمک می کند که سلامت بدن خود را حفظ کنید. چربی سوزها به عنوان یکی از مشهور ترین مکمل های رژیمی شناخته می شوند. با اینکه تمامی چربی سوزها به طوری طراحی شده اند که منجر به کاهش وزن می شوند اما مکانیسم عملکرد آن ها به یک شکل نیست و به روش های مختلفی بر بدن اثر می گذارند. حال می خواهیم که تعدادی از معمول ترین انواع چربی سوزها را توسط فروشگاه ورزشی رگنا مورد بررسی قرار داده و ببینیم که به چه شکل کار می کنند.

 

 

 

 

 

چربی سوزهای ترموژنیک(thermogenic fat burners)

ماهیت عملکردی متابولیسم به صورتی است که به طور مداوم فعالیت می کند تا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند. حتی وقتی که فکرش را هم نمی کنید متابولیسم فعال است. بدن شما به انرژی نیاز دارد تا نفس بکشد، خون را به چرخش در بیاورد، بقای سلول ها و صدها فعالیت نامرئی دیگر که در بدن حس نمی شوند اما همیشه در حال انجام هستند ادامه پیدا کنند. میزان کالری مورد نیاز برای تامین انرژی این فعالیت ها را با نام میزان متابولیک پایه می شناسند.

هرچند که به صورت گسترده انواع مکمل های کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرند، اما چربی سوزهای ترموژنیک به صورتی طراحی شده تا دمای داخلی بدن را افزایش دهد، که پس از ایجاد گرما باعث افزایش میزان متابولیک پایه شده و این امکان را به شما می دهد تا چربی و کالری بیشتری را حتی در حالت استراحت بسوزانید.

مواد اولیه مورد استفاده در چربی سوز ترموژنیک به صورت معمول کافئین است که یکی از منابع شناخته شده آن قهوه است، همینطور کافئین در انواع چای (سیاه ، سبز و سفید)موجود است. همچنین در کاکائو، دانه هایی که شکلات از آن درست می شود نیز کافئین یافت می شود. مصرف کافئین نیز می تواند باعث تحریک پذیری ذهنی شود. مطالعات نشان می دهد که کافئین علاوه بر تاثیرات ترموژنیکی که دارد نیز میتواند لیپولیز(شکستن چربی ها) افزایش دهد. هرچند باید خاطرنشان کرد که مصرف کافئین باید به حد اعتدال باشد زیرا مصرف طولانی مدت کافئین منجر به سازگاری شده و به این معنی است که بعد از مدتی باید مقدار بیشتری مصرف شود تا همان تاثیر قبل را بر بدن بگذارد. همینطور کافئین می تواند منجر به پرخاشگری، زودرنجی و تصادفات احتمالی شود.

 

تاثیر کافئین بر چربی سوزی

از دیگر مواد که به طور معمول استفاده شده و به عنوان مکمل های چربی سوز ترموژنیک شناخته شده اند شامل:

 • دانه ی بهشتی، یک ادویه معمولی که میتواند دمای بدن را بالا برده و با ایجاد اثرات ترموژنیک منجر به کاهش وزن می شود.
 • تیکراین (theacrine) که ساختار مولکولی آن شبیه به کافئین است و میتواند بسیاری از تحریک ها و فواید ترموژنیک مشابه کافئین را بوجود آورد با این تفاوت که اثرات منفی آن کمتر از کافئین است.
 • کپسای سین(Capsaicin) کپسای سین یکی از اجزا فعال در فلفل هاست که باعث بوجود آمدن طعم اسپایسی یا تند فلفل می شود که نشان داده شده با افزایش دمای داخلی بدن از طریق گیرنده های آدرنالین عمل کرده و در این روند باعث سوختن چربی های بدن می شود.
 • اوودیامین یکی از اجزای فعال در گیاهان است که به عنوان افزایش دهنده گرما در بدن شناخته می شود.

البته مکمل های ترموژنیک بسیاری مثل پیروکزامین (pyroxamine) از یک فرمول خاص استفاده کرده تا بسیاری از اثرات منفی مواد بالا را کاهش داده در مقابل اثر بهتری بر چربی سوزی بگذارد.

محرک های آزاد چربی سوز (stimulant free fat burners)

بسیاری از افراد نسبت به کافئین و دیگر محرک های موجود در مکمل های چربی سوز حساس هستند. محرک ها در چربی سوزی موثر هستند و انرژی مضاعف می دهد، که همین تحریک بیش از اندازه می تواند برای سلامتی مضر باشد. محرک ها می توانند منجر به اضطراب لحظه ای و آنی، مشکلات خواب، زود رنجی و مشکلات قلبی عروقی شوند. محرک های آزاد چربی سوز فواید دیگر چربی سوزها را دارد و با این قصد طراحی شده که برای افرادی که نسبت به محرک های موجود در بعضی از مواد حساس هستند مناسب می باشد. مکمل های محرک آزاد بر آدرنالین تاثیر نمی گذارد پس میتوان با غذاهای دیگر نیز مصرف شود. یکی از موادی که به عنوان محرک آزاد شناخته می شوند فوکوکسانتین (fucoxanthin) است. یک ماده رنگی، متشکل از رنگدانه های گیاهان دریایی قهوه ای رنگ و دیگر منابع بر پایه دریایی. زانتوفیل(xanthophyll) و فوکوکسانتین(fucoxanthin) ساختار مولکولی شبیه به ویتامین آ و بتا کاروتن (beta carotene) دارند. مطالعات نشان داده است که اجزا این مواد می توانند در سلول های چربی ذخیره شوند و بدن را به از دست دادن چربی وادار کنند.

کاهنده اشتها (appetite suppressant)

همه ما به خوردن مواد غذایی نیاز داریم، اما در بعضی از افراد به نظر می آید که اشتها آن ها هیچ محدودیتی ندارد و اجازه به توقف غذا خوردن نمی دهد. گرسنگی هم دلیل فیزیولوژیکی دارد و هم دلیل روانی. اگر همیشه احساس نیاز به غذا خوردن دارید ممکن است نشان دهنده این باشد که بدن شما به اندازه کافی مواد مغذی ، فیبر و چربی های سالم دریافت نمی کند و شاید میبایست در مورد کالری مورد نیاز و ریزمغذی ها تجدید نظر کنید. کاهنده اشتها شما را از مصرف بیش از حد غذا دور نگه داشته و اشتها را کم می کند که همین مساله خود روند کاهش چربی را سرعت می بخشد.

بسیاری از این کاهنده های اشتها با ایجاد تعادل بین گرلین(gherlin) که به عنوان هورمون گرسنگی شناخته می شود و لپتین(leptin) که به عنوان هورمون تنظیم انرژی می باشد عمل می کند. این دو از مواد شیمیایی اصلی هستند که مستقیما بر گرسنگی تاثیر می گذارند.

در طول روز این دو هورمون یا افزایش پیدا می کنند یا کاهش که به چند فاکتور اصلی بستگی دارد شامل: اخیرا چه غذایی و چه مقدار خورده اید، سطح استرس، میزان خواب، احساسات لحظه ای، وزن و ژنتیک.

مکمل های چربی سوز

دیگر کاهنده های اشتها ممکن است بر موارد زیر اثر بگذارند:

 • بهبود تعادل در قند خون
 • سوزاندن میزان بیشتری از چربی ذخیره شده در بدن
 • افزایش آزاد کردن هورمون هایی مثل اندروفین، سروتونین و دیگر ترشحات شیمیایی در بدن که احساسات لحظه ای را بهبود می بخشند.

تعدادی از کاهنده های اشتها شامل موارد زیر هستند:

 • عصاره چای سبز
 • کاین(cayenne) که نوعی فلفل بسیار تند است
 • روغن مخصوص گریپ فروت
 • فلفل سیاه

متوقف کننده های کربوهیدرات (carb blockers)

نظرات عمومی در مورد مصرف کربوهیدرات همیشه دچار نوسان است و نظریه های بسیار زیاد و متفاوتی همیشه مطرح می شوند. کربوهیدرات ها یکی از سه ریزمغذی اصلی در رژیم هرشخص می باشد (دو ریزمغذی دیگر چربی ها و پروتئین ها هستند). کربوهیدرات ها در دسترس ترین منبع انرژی برای بدن است که هنگام تجزیه به گلوکز، سوخت مورد نیاز مغز و گلیکوژن، سوخت مورد نیاز عضله تبدیل می شود. البته که همه کربوهیدرات ها مثل هم نیستند که همین مساله شرایط را کمی پیچیده می کند.

کربوهیدرات های خوب در مواد مغذی و فیبرها وجود دارند در صورتی که کربوهیدرات های مضر در شکر و مواد غذایی پرکالری است که فواید مغذی زیادی برای بدن ندارند. ناراحت کننده است که بسیاری از موادی که ما دوست داریم بخوریم مثل انواع شیرینی، نوشیدنی های شکردار و فست فودها از کربوهیدرات مضر ساخته شده اند.

به علاوه کربوهیدرات هایی که در بدن مصرف نشوند نهایتا به عنوان چربی ذخیره می شوند. کربوهیدرات می تواند به عنوان بزرگترین مشکل برای افرادی که رژیم می گیرند باشد اما متوقف کننده های کربوهیدرات می تواند کمک کند. این مکمل ها به صورتی عمل می کنند که ترشح آنزیم هایی که به صورت عادی عمل تجزیه کربوهیدرات ها را انجام می دهند را متوقف می کنند. این مساله کمک می کند که کربوهیدرات ها بدون آنکه به عنوان کالری ذخیره شوند از سیستم بدن عبور کنند. دور نگه داشتن کربوهیدرات هایی که پایه آن ها کالری بالا است می تواند شرایط مورد نیاز برای چربی سوزی را فراهم کند.

تاثیرات کربوهیدرات بر چربی سوزی

متوقف کننده های چربی(fat blocker)

چربی ها یکی دیگر از اجزا مهم در رژیم های سلامتی هستند. چربی یکی از ریزمغذی های متراکم و پر کالری است و همینطور برای عایق کردن اندام های بدن مهم است.  این مواد تنظیم کننده بعضی از ترشحات شیمیایی در بدن و محافظت کننده از پوست و مو نیز می باشد. اگر به میزان خاصی از چربی و روغن نیاز دارید بسیاری از غذاها هستند که با چربی فرآوری شده یا چربی های ترانس پر شده اند که کالری آن ها پوچ است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

متوقف کننده چربی های تنظیم کننده تیروئید(thyroid regulating fat blocker)

غده تیروئید مسئول ترشح هورمون هایی است که قلب، سیستم هضم وعملکرد متابولیکی را تنظیم می کند. تیروئید شما ممکن است که مقدار کافی از این هورمون ها را تولید نکند که از اثر متابولیسم می کاهد و در نهایت با افزایش وزن، خستگی و احساس سرد بودن همراه است.

متوقف کننده چربی های تنظیم کننده تیروئید دوباره تعادل را بین ترشح هورمون ها برقرار میکند و با فراهم کردن موادی مثل فورسکولین (forskolin) و گوگولسترون (guggulsterone) که تیروئید باید به صورت عادی بسازد تعادل را برقرار می کند. بسیاری از مکمل های تنظیم کننده تیروئید شامل موادی است که به صورت طبیعی متابولیسم را افزایش داده و باعث بهبود سلامت کلی و عملکرد تیروئید می شود.

چربی مضر در چاقی

متوقف کننده های کورتیزول(cortisol blockers)

استرس به یک از بزرگترین و همه گیرترین مشکلات مردم در دنیای مدرن تبدیل شده است. استرس باعث ترشح آنزیم کورتیزول شده که پاسخ های درگیری را فعال می کند که برای بقا بسیار ضروری است. هرچند استرس مزمن باعث ترشح کورتیزول در مقادیر زیاد می شود که اثرات منفی زیادی مثل روان پریشی، مشکلات خواب، فشار خون بالا، ایجاد جوش و مشکلات پوستی برای سلامتی شما همراه خواهد داشت.

همینطور زیاد بودن کورتیزول باعث افزایش وزن از راه های مختلف می شود و بدن را تشویق می کند که چربی ها را خصوصا در ناحیه مرکزی بدن ذخیره کند. کورتیزول همینطور باعث افزایش قند خون شده که به طور طبیعی شما را به سمت چاق شدن سوق می دهد. در کنار استرس سطح کورتیزول بدن باعث افزایش فاکتورهای زیر می شود:

 • بیش تمرینی زودتر اتفاق می افتد
 • مصرف کالری کمتر از حد عادی
 • نداشتن خواب کافی
 • افزایش مصرف قندهای ساده

باید خیلی دقت کرد تا فاکتورهای نامبرده کنترل شوند و به تعادل برسند.

از طرف دیگر کروتیزول احتمالا مانع بعضی از فرآیند ها در بدن می شوند. مکمل متوقف کننده های کورتیزول مانع فعالیت های غیرعادی کورتیزول شده و بدن را از آسیب دیدن حفظ کرده و نمی گذارد که غذاهای مصرف شده تبدیل به چربی شوند. یکی از معروف ترین مکمل های متوقف کننده های کورتیزول سنسوریل(sensoril) است. این مکمل ها بدن را نسبت به اثرات فیزیولوژیک استرس، سازگار می کند.

تحقیقات نشان می دهد اثرات هورمون سنسوریل بر کورتیزول به صورت زیر اتفاق می افتند:

 • کنار آمدن با استرس
 • آرامش ذهن را بهبود می بخشد
 • مقاومت و کشش را در مقابل استرس ها افزایش می دهد.
 • بهبود حال خوب
 • کاهش اثرات احساسی و فیزیکی و روانی استرس

از دیگر موادی که در متوقف کننده های کورتیزول می توان پیدا کرد:

 • ال کارنیتین
 • اسید لیپویک آلفا
 • عصاره چای سبز
 • عصاره درخت بید سفید
 • جنسینگ

درست است که انواع مختلفی از چربی سوزها وجود دارند اما فراموش نکنید که هیچ داروی معجزه آسایی نیست و قطعا کاهش وزن چشمگیر با مصرف مکمل اتفاق نمی افتد. یک رژیم متعادل که مملو از ویتامین ها، مواد مغذی به همراه یک تمرین معمولی است پایه و اساس یک برنامه چربی سوزی موثر است. چربی سوزها این امکان را می دهد که در کنار رژیم اصلی خود چربی های سخت را راحت تر بسوزانید. به همراه چربی سوز ها باید در تمرین روزانه خود تجدید نظر کرده و سعی کنید که میزان کالری و ریزمغذی ها را اندازه گیری کنید.

 

Loading

اشتراک گذاری :

Loading

سایر پست ها

سوالی دارید؟

با شما تماس میگیریم